Velikonoce jsou jedním ze svátků, jejichž počátky sahají do hluboké historie, a které se slaví po celém světě. Nejčastěji se spojují s křesťanskou tradicí, oslavující Ježíšovo vzkříšení, ale do velikonočních zvyků pronikly i takové, které s křesťanstvím nemají co dělat.
Jako spousta dalších svátků, i Velikonoce si našly cestu k těm, kteří nejsou křesťané. Místo toho, aby slavili Ježíšovo vstání z mrtvých, pojali velikonoční oslavy jako projev radosti z příchodu jara. Oslavují prostě mladý život, což má svým pojetím mnohem blíže k pohanským tradicím. Ale kdo by to dnes řešil, že?
K Velikonocům patří hojnost, radost, dokonce i poklady. Proto jsme si připravili velikonoční akci, ve které můžete získat opravdové poklady. Stačí splnit pár jednoduchých podmínek a Extra Benefit body jsou zaručeně Vaše.
Velikonoční zvyky a symboly
S Velikonocemi je nerozlučně spjato několik symbolů a tradic. Možná se trochu liší podle místa, kde se slaví, ale Velikonoce si umíme jen těžko představit bez vajíček, beránka nebo pomlázky. Pojďme se společně podívat, co který symbol znamená a proč se dodržují některé zvyky.
Vajíčka
Vejce hrají o Velikonocích prim. Vidíme je téměř ve všech zemích a kulturách. Představují vhodný symbol nového života, který na jaře po dlouhé zimě vítáme. S křesťanstvím nemají nic společného. U nás a v blízkých slovanských zemích je ještě barvíme.
Úplně tradiční pojetí je vyfouklé obarvené vejce čili kraslice. Přeci jen šlo o zdroj energie a jídlo, kterého bylo zvláště na konci zimy málo. Koledníci tak dostali obarvenou skořápku, zatímco domácnost si na vejcích mohla stále pochutnat.
Zajímavost: v anglosaských zemích rodiče vajíčka nejprve schovají a pak nechají děti, aby je hledaly. V souvislosti s tím vznikl výraz Easter Eggs, což je skrytá a oficiálně nedokumentovaná funkce nebo vlastnost počítačového programu. Většinou nějaká animace, vtipné sdělení, ale občas i celá minihra.
Pomlázka
Další symbol bez křesťanské tradice. Na Velikonoce by prý mužští členové domácnosti měli vyšlehat každou dívku a ženu, „aby neuschla“. Tento výraz odkazuje na ztrátu možnosti mít další potomky. Česko patří mezi několik málo zemí, kde se mládenci vydávají dům od domu a pomlázkou šlehají i děvčata z jiných stavení.
Vznik slova „pomlázka“ je také zajímavý. Buď poukazuje na skutečnost, že se plete z mladých prutů čili mlází. Nejčastěji jde o vrbové proutí. Druhý výklad říká, že pomlázka je nástroj, kterým se děvčata udržují mladá. Chlapci je vlastně „pomlazují“.
Beránek
Tak tady už je jasný biblický původ. Při svém odchodu z Egypta dostali Izraelité pokyn, aby upekli beránka a jedli ho s nekvašeným chlebem a ve spěchu. Jeho krví ten večer potřeli veřeje svých domů. Takto označené domy pak anděl přešel bez povšimnutí, zatímco v domech Egypťanů zahubil prvorozené děti.
Tento beránek Pesach se pak měl jíst každoročně na připomínku osvobození z Egypta. Hebrejský kalendář měl jen 360 dnů, takže tento svátek nebyl pohyblivý a vždy připadal na den 14. nisan. Což je měsíc, který odpovídá dnešnímu přelomu března a dubna.
Právě při oslavě Pesach založil Ježíš tradici, kdy jeho následovníci měli každoročně jíst nekvašený chléb a pít červené víno, aby si připomínali jeho obětní smrt. Pečený beránek (dnes již ze sladkého těsta) má připomínat jeho samotného.
Koleda
S Velikonocemi je nerozlučně spojena koleda. Jde o zvyk, kdy koledníci obcházejí stavení, ve kterých jsou děvčata na vdávání. Přitom je šlehají pomlázkami. Za to o děvčat obdrží výslužku neboli koledu. Výslužka může mít různou podobu: zdobená vejce či kraslice, mašle, kterou si mládenec uváže na pomlázku apod.
V dnešní době se přidávají i různé sladkosti a čokoládky. Dospělým koledníkům se nalévá nějaký ten panáček alkoholu, takže v poledne bývají podél cest vidět znavení a ležící koledníci v nepravidelných rozestupech, podle toho, kde jim došly síly.
Velikonoční poklady
Kromě toho, že se na Velký pátek držel půst, jelikož si křesťané připomínají smrt Ježíše Krista, mají se prý dít ještě podivuhodnější věci. Podle lidových legend se tento den otevírají hory, které odhalují ukryté poklady. Právě z toho důvodu vznikl zvyk velikonočního hledání pokladů, který se na některých místech traduje dodnes.
Také ti, kteří něco ztratili, to prý na Velký pátek zaručeně najdou. Dokonce se může stát, že se ztracenou a znovu nalezenou věcí, najdou i něco navíc. Poklad by pak měl mít podobu něčeho drahého, co slouží k potěše ducha i mysli, ale může se klidně jednat i o nějakou drobnost, která bude člověku milá nebo mu zkrátka udělá radost.
Takovou radost chceme udělat všem návštěvníkům Casina Bonver, kteří nás navštíví v období velikonoční akce, kterou jsme si pro Vás připravili.
Velikonoční nadílka u Bonveru
První podmínkou velikonoční akce je, že musíte být registrováni ve věrnostním programu Casina Bonver. To je výhodné i bez speciálních akcí, jakou je i Velikonoční nadílka. Každý registrovaný člen svou účastí na hře získává tzv. Benefit body, které pak může uplatnit ve hře, případně je proměnit přímo v hotovost. Kurz je jednoduchý – 1 bod = 1 Kč.
Pokud v období od 15.4.2022 00:01 hodin do 18.4.2022 23:59 hodin navštívíte nějakou provozovnu, která je zapojena do věrnostního programu, a zahrajete si, sbíráte své Bonusové body jako obvykle. Na konci akce pak získají účastníci, kteří se umístí na 1. až 20. pořadí v počtu získaných Benefit bodů ve Věrnostním programu další Extra Bonusové body navíc!
A odměna opravdu stojí za to: první získá 20.000 bodů, druhý, 15.000 a třetí 10.000 bodů. Ostatní pak do desátého místa každý 5.000 bodů a další do dvacátého místa každý 3.000 bodů.
Neváhejte tedy a oslavte Velikonoce v opravdovém, živém Casinu s milou obsluhou, výborným občerstvením a herními automaty, na které si můžete sáhnout. A kdo ví? Třeba se i Vám podaří vyhrát nějakou tučnou částku s Extra bonusy navíc.