Jaro je tu. Letos sice přichází nesměle a pomalu, ale spolehlivě a jistě. A spolu s jarem přichází i tradiční studentské slavnosti plné veselí a recese – ano, majáles. A letos si užijí majáles nejen studenti, ale každý návštěvník Casina Bonver.
Odkud se vlastně vzal majáles?
Antika
Vystopovat počátky majáles není zrovna snadné. Existují názory, že předchůdcem majáles jsou už jarní oslavy v antickém Římu. Tehdy se v období počátku jara oslavovala bohyně jara a plodnosti Maia. Jak už bylo u pohanských oslav běžné, šlo hlavně o tance, písně, jídlo a pití. A také o obětování kance samotné bohyni.
Je zajímavé, že chudákovi obětovanému kanci se říkalo maialis. Ale studenti, kteří majáles pořádají a slaví, by asi nesouhlasili s tím, že pokračují v oslavách nějaké pohanské bohyně. To, čemu dnes říkáme majáles, má zřejmě jiné kořeny a mnohem pozdější.
Rakousko-Uhersko
V 18. století se studenti v den školního volna scházeli a bavili se. Volno vlastně navazovalo na filipojakubskou noc, kterou dnes spíše znáte jako pálení čarodějnic. To studenti pod školními prapory, a někdy i v doprovodu profesorů, vyrazili někam do přírody a slavili tancem a písněmi příchod jara. Různé žertíky a recese byly samozřejmé.
Majáles z tohoto období se dokonce dostal do literatury rukou Aloise Jiráska v románu Filosofská historie. Jirásek psal o něčem, co znal z první ruky. Působil totiž jako profesor v Litomyšli, kde se děj románu odehrává. Popisuje tehdy oficiálně zakázaný majáles jako veselou oslavu, kterou pořádali studenti gymnázia, ale které se účastnila většina obyvatel města.
Časem se původně středoškolská oslava dostala i na akademickou půdu a oslavy pořádají i vysokoškolští studenti a profesoři.
Socialistické Československo
Totalitní systémy mají ve zvyku mít pod kontrolou naprosto všechno. Dohledu Velkého Bratra se tedy nevyhnul ani majáles. Studentské oslavy čisté radosti a recesistického humoru se postupně staly výkladní skříní socialistického mládí a optimismu.
Vznikaly a byly vydávány různé příručky a publikace, jak správně připravit a zorganizovat majáles. Samozřejmě hlavním důvodem bylo posílení komunistického způsobu života. Prapory škol a univerzit vystřídala hesla jako: „Za další růst zaměstnanců rektorátu!“, „Pusťte ministra mezi nás!“ či „Ať vzkvétá aparát Československého svazu mládeže – opora naší práce!“.
Je naprosto v souladu s českou náturou, že většina zúčastněných vnímala tato budovatelská hesla jako čistou satiru a ironii, kteréžto emoce k majáles vždy patřily.
Majáles po dobu socialismu sice neměl oficiální podporu, ale na druhou stranu proti němu režim ani přímo represivně nezasahoval. Nerad ho tak nějak toleroval. Oficiálně byl majáles povolen až v roce 1964.
Hned následující rok byl králem pražského majáles zvolen americký básník Irwin Allen Ginsberg. To už ale byla pro totalitní režim silná káva. Ginsberg byl téměř okamžitě zatčen, obviněn z vymyšlených a malicherných přestupků a oficiálně vyhoštěn z ČSSR.
Po těchto zkušenostech se režim snažil majáles přetavit do jarních studentských průvodů. Pěkně kontrolovatelných a kontrolovaných státními úřady. Následně se pro jistotu zrušily i průvody a nahradily je přehlídky hudebních skupin.
Dnešní doba
První novodobý majáles se konal po čtvrt století v roce 1990 v Praze. Je zajímavé, že zvolenému králi majálesu přijel předat královskou korunu její poslední držitel Allen Ginsberg.
Majáles se postupně dostával do více a více měst. V roce 2007 se už pořádal v deseti městech Čech, Moravy a Slezska. Dokonce vznikl projekt Český majáles, který sdružuje oslavy v několika větších městech.
Oslavy dnes již státní aparát nijak neomezuje. Každé město, kde se majáles koná, jej pořádá podle svého. Konají se průvody, přehlídky hudebních skupin, volí se král a královna majáles z řad studentů, jsou k vidění divadelní představení, ukázky netradičních sportů…
Mnohde se staví tradiční máje, které ale mohou mít několik různých významů a nutně tedy s majáles nesouvisí.
Politikaření se ale občas nevyhneme ani dnes. Někde přibyla prezentace komerčních produktů cílených na studenty, zdůrazňuje se nacionalismus a patriotismus zaměřený na regionální identitu a dochází i na propagaci regionálních politiků a jejich záměrů či slibů.
Majáles slavíme i v Bonveru
Jaro už toužebně vyhlížíme i v Casinech a Clubech Bonver. A jako náš způsob oslavy majáles jsme zvolili akci Bonver Majáles 2023. V rámci této akce budeme rozdávat našim hráčům věrnostní body nad rámec toho, co mohou standardně získat ve věrnostním programu BONVER BONUS PROGRAM.
Jen pro upřesnění – věrnostní body na své Věrnostní konto můžete získat několika způsoby:
· odměny ve formě BENEFIT BODŮ za pravidelné návštěvy CASIN A HEREN BONVER,
· odměny ve formě BENEFIT BODŮ v den narozenin zákazníka,
· odměny ve formě BENEFIT BODŮ za účast na technické hře (v závislosti na míře aktivity zákazníka),
· odměny ve formě BENEFIT BODŮ za účast na VIP akcích platných pro definované období,
· zapojení se do speciálních akcí, jako je např. Bonver Majáles 2023
Jak tedy můžete na oslavách jara v Casinu Bonver získat něco navíc? Stačí dodržet pár jednoduchých podmínek:
Navštěvovat Casina a Cluby Bonver, zapojené do Bonver Bonus Programu, každý den od 1. až do 8. května a těmito návštěvami získat až 120 Benefit bodů. Zapojit se na vybraných Casinech Bonver do VIP akce Bonus Gong a soutěžit o speciální Májový Gong v hodnotě 10.000 Kč!
A také vyzkoušet si každý den v rámci majálesu ve vybraných Casinech oblíbenou hru na ruletě a v rámci Happy hour na ruletě a každý den si tak při sázce alespoň 100 Kč připsat na své Věrnostní konto extra 100 Benefit bodů.
Tým Bonver vám přeje příjemné prožití Majálesu v Casinech Bonver